Férové dětství

D. Unčovský s týmem je v dalším kole Bocuse D'or

D. Unčovský s týmem je v dalším kole Bocuse D'or

Vítěz národního kola prestižní kuchařské soutěže Bocuse d'Or Dominik Unčovský a jeho tým postoupili do dalšího evropského kola, které se bude konat v březnu příštího roku v norském Trondheimu. Reprezentanti České republiky se tohoto kola zúčastní po více než deseti letech. ČTK o tom v tiskové zprávě informovali organizátoři Bocuse d'Or Czech. O postup do finálního světového kola soutěže ve francouzském Lyonu bude Unčovský bojovat s 19 týmy z devíti zemí.

 

Do evropského kola soutěže účastníky vybírá odborná komise, takzvaná kontinentální akademie, která kromě samotných kandidátů hodnotí i gastronomickou kulturu dané země. "Je to úžasný úspěch pro českou gastronomii. Postup už není automatický, jako tomu bývalo dříve a o to je to cennější. Je to úspěch celého týmu, protože i naše profesionalita a organizace měla na postup zásadní vliv. Teď je třeba se do Trondheimu důkladně připravit a v tom mají Dominik, Adam a Lukáš naší plnou podporu," uvedl ředitel Bocuse d'Or Czech Adam Eliáš.

 

Fotografie: Daniel Martinek/Bocuse d'Or

 

Kromě českých reprezentantů odborná komise do evropského kola vybrala také týmy z Islandu, Polska, Francie, Španělska, Holandska, Dánska, Itálie, Německa a Norska. Týmy tvoří kuchař a asistenti, kteří mají v časovém limitu za úkol uvařit pokrm na dané téma. V národním kole, které se uskutečnilo letos v květnu v Praze, museli soutěžící připravit dvě jídla. Povinnou součástí prvního pokrmu byl králičí hřbet a králičí stehno, u druhého, vegetariánského, to byly brambory a česnek.

 

Unčovský porotu v národním kole přesvědčil králíkem na způsob české zabijačky a bramborovým trdelníkem. Při přípravě jídla se jeho tým inspiroval českým polem nebo jarem a využil především tradiční suroviny, jako jsou syrečky a podmáslí, uvedl už dříve Unčovský. Svou kariéru Unčovský zahájil v Pražském kulinářském institutu, následně pracoval v několika prestižních podnicích. Kromě Česka zkušenost sbíral i v Alpách nebo Indii.

 

Fotografie: Daniel Martinek/Bocuse d'Or

 

Do světového finále v Lyonu se postupně dostane 24 zemí. Za Česko se ho naposledy v roce 2009 zúčastnil Jan Všetečka, který tehdy vařil v restauraci Kampa Park.

 

Soutěž založil v roce 1987 francouzský šéfkuchař Paul Bocuse s cílem rozšířit povědomí o mimořádné oddanosti a tvrdé práci kuchařů při přípravě nejlepších pokrmů. Provozovatelé jeho slavné kuchařské školy nedávno překvapili gastronomické profesionály i nadšence na celém světě, když z jejího názvu vypustili šéfkuchařovo jméno. Nové se ústav jmenuje Institut Lyfe (místo původního Institut Paul Bocuse).

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: Daniel Martinek/Bocuse d'Or, Canva, AI

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.