Férové dětství

Ubytovací poplatky dopadnou i na Airbnb

Ubytovací poplatky dopadnou i na Airbnb

ČTK:  Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.

 

Návrh na výraznější navýšení neprošel

Novela ponechává příští rok sazbu na nejvýše 21 korunách, o rok později by mohla být až 50 korun na osobu a den. Konkrétní výši si stanovují obce. Sněmovní rozpočtový výbor neúspěšně prosazoval růst až na 100 korun za osobu a den již od příštího roku a poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský dokonce až na 150 korun. Proti se už dříve postavily Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace hotelů a restaurací ČR.

 

Ministerstvo financí si podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) vládou navrhované sazby "nevycucalo z prstu". Zhruba dvě eura odpovídají sazbám v okolních státech, uvedla. Za vyšší horní hranici se přimlouvali zejména Piráti, ale i někteří poslanci za ANO. Poukazovali zejména na to, že závisí na jednotlivých obcích, jakou sazbu si v zákonném rozmezí stanoví.

 

Recepce, ilustrační obrázek

 

Právo vybírat poplatek budou mít všechny obce

Předloha slučuje ubytovací poplatek s rekreačním a lázeňským poplatkem. Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí až šest korun na lůžko a den. Lázeňský a rekreační poplatek je až 15 korun na osobu a den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.

 

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda jde o pobyt v lázeňských místech nebo v místech velkého turistického ruchu. Poplatek si může každá obec nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální zákonné sazby.

 

Prachy, ilustrační obrázek

 

AHR ČR schválenou podobu vítá

Schválená podoba novely podle Asociace hotelů a restaurací ČR systém poplatků zjednodušuje a dělá jej transparentnějším. Rozšíření zákona na ubytování v soukromí narovná podmínky v podnikání, uvedla asociace, je ale podle ní třeba zavést registraci ubytovatelů. Asociace uvítala, že neprošel návrh umožňující zvýšit denní poplatek na 100 a 150 korun. "Politici nakonec vyslyšeli hlasy a argumenty odborníků, že neadekvátní zvýšení poplatku by vedlo spíše ke zpomalení především domácího cestovního ruchu," podotkla ve svém vyjádření.

 

Senioři platit budou, dětský dozor nikoliv

Sněmovna na návrh Piráta Petra Třešňáka a Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) zrušila navrhované zákonné osvobození od úhrady poplatku turistů starších 65 let. Autoři poslanecké úpravy poukazovali na záporný dopad zejména na lázeňská města vzhledem ke složení jejich klientely. Na návrh výborů naopak poslanci osvobodili lidi, kteří pečují o děti na zotavovacích a obdobných akcích, a lidi, kteří vykonávají v obcích sezonní práce.

 

Dolní komora odmítla například návrh Patrika Nachera (ANO) a Jakuba Michálka (Piráti), aby poplatky mohl odvádět zprostředkovatel pobytu a platby za něj, tedy digitální platforma, ne provozovatel ubytovací nemovitosti. Podmínkou by bylo, že by o tom rozhodlo na návrh konkrétní obce ministerstvo financí.

 

Osvobození seniorů od poplatků neprošlo

 

Poplatky dopadnou i na služby "sdílené ekonomiky"

Novému poplatku bude podle předlohy podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Cílem je podle ministerstva financí to, aby nebyli zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům právě lidé podnikající prostřednictvím ubytovacích platforem typu Airbnb. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.

 

Jen jestli to zaplatí

 

Praha se ale s Airbnb nedohodla

Pražský magistrát se s americkým ubytovacím portálem Airbnb na dobrovolné úhradě ubytovacích poplatků nedohodl. Uvedl to dnes server E15.cz. Firma nabídla, že poplatky sama uhradí, ale odmítla uvést údaje klientů nabízejících ubytování. V takovém případě město peníze nemůže přijmout, řekla serveru radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN). Přes Airbnb mohou lidé nabízet své byty a domy k ubytování turistům, ale podle dřívějších vyjádření Marvanové tito poskytovatelé na rozdíl od ubytovacích zařízení většinou nehradí poplatky za ubytování. Airbnb se podle serveru k jednání nevyjádřilo.

 

Přes Airbnb a další podobné ubytovací platformy je podle loňské analýzy městského Institutu plánování a rozvoje pronajímána v nejužším centru Prahy asi pětina bytů. Letos v lednu Marvanová oznámila, že s Airbnb město jedná o tom, že by firma poplatky za ubytování namísto samospráv vybírala sama a poté je odevzdávala. Návrh ale nakonec ztroskotal na neshodách ohledně předávání údajů o poskytovatelích ubytování.

 

Airbnb, ilustrační obrázek

 

"Airbnb trvá na tom, že je sice ochotné poplatky vybírat, ale nebude identifikovat, za koho jsou ty poplatky vybírány. Městské části ale fakticky nemohou tyto poplatky přijmout, protože by nevěděly, za koho byly placeny," řekla serveru Marvanová. Peníze by podle ní musely radnice držet na zvláštním účtu, a pokud by se po šesti letech nezjistilo, od koho peníze byly, propadly by státu.

 

Firma pak podle radní nabídla, že by městu poskytla osobní údaje jen těch poskytovatelů ubytování, kteří k tomu dají souhlas. V takovém případě však odmítla odvádět ubytovací poplatky. "Ale nevysvětlili proč. Nabídli jsme kompromis, že by Airbnb vybírala poplatky na dobrovolné bázi aspoň od té části, která je ochotná zveřejnit své údaje. Ale nesouhlasili," doplnila Marvanová.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.