Pssst

gastroholik.cz - je-li gastronomie tvou závislostí

FOR GASTRO 2021

Nejlepším vínem v Čechách je Ryzlink rýnský z Mělníka

Nejlepším vínem v Čechách je Ryzlink rýnský z Mělníka

Šampionem Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy se letos stal Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr ze Školního statku Středočeského kraje

 

Národní soutěž vín jako celek je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Soutěž ve vinařské oblasti Čechy pořádá Cech českých vinařů.

 

Šampionem Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy se letos stal Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr

 

Školní statek Středočeského kraje, který sídlí v Mělníku, slaví s Ryzlinkem rýnským 2016, pozdní sběr, titul českého Šampiona a také vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín. Je to již poněkolikáté, kdy Školní statek Středočeského kraje dosáhl na nejvyšší soutěžní metu v konkurenci dalších českých vín. Dříve to bylo třeba v roce 2018 nebo 2017. Výjimečnost vín tohoto vinařství navíc letos podtrhlo ještě vítězství v kategorii bílých polosladkých vín. Šampion získá navíc barikový sud od partnera soutěže, České zemědělské univerzity v Praze.

 

"Jedná se o 5 let starý Ryzlink rýnský, krásně vyzrálý. Má harmonickou chuť s velmi příjemnou mineralitou, doplněnou o výjimečnou šťavnatou kyselinu. Typický rýňák pro Mělnicko," přiblížil Šampiona Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, který se účastnil hodnocení a dodal: "Ve finálovém rozstřelu hodnocení naprosto dominoval a jasně tak zvítězil."

 

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr – Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

Kategorie B – bílá polosladká vína 

Kerner 2017, pozdní sběr – Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

Kategorie D – růžová vína a klarety

Fratava rosé 2020, české zemské víno – Vinařství Bohuslav Schoř

Kategorie E – červená vína suchá

Pinot Noir BARRIQUE Selection 2018, jakostní víno odrůdové – Vinařství Bettina Lobkowicz

Nejlepší kolekce: Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

 

Šampionem Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy se letos stal Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr

 

Odborné hodnocení 122 vín z České vinařské oblasti hostila v prostorách sklepního hospodářství v Mělníku Česká zemědělská univerzita. Hodnocená vína obdržela 9 velkých zlatých, 29 zlatých a 1 stříbrnou medaili. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 111 vín. 

 

Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

 

Výstava vín pro veřejnost

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat již ve středu 11. srpna 2021 v aule České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů, spolek vinařů a vinohradníků a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři. V rámci doprovodného programu proběhne také prezentace jednotlivých českých vinorodých měst a obcí a aukce unikátních českých vín věnovaných členy Cechu českých vinařů. Výtěžek bude určen jednomu vybranému vinaři z Podluží, který byl postižen tornádem.

 

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých cca 659 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj, fotografie: Národní vinařské centrum

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.