Z historického nádraží luxusní hotel. Šlo by to i u nás?
Na pozadí zasněžených Pyrenejí, hluboko v aragonském údolí, stojí impozantní a krásná budova. Vítejte na nádraží Canfranc, kdysi opuštěné železniční stanici, nyní luxusním hotelu.
Stanice Canfranc byla otevřena jako honosný železniční uzel v roce 1928, slavnostního otevření se zúčastnil španělský král i francouzský prezident. Budova se totiž nachází ve Španělsku, ale nedaleko francouzských hranic.
Pohnutá historie
Nádraží hrálo aktivní roli během druhé světové války a bylo svědkem okamžiků naděje i zoufalství. Před nacistickým záborem obce Canfranc fungovalo jako brána na svobodu pro některé evropské Židy, kteří byli pronásledováni nacistickým režimem.
Mezi těmi, kdo z Canfrancu uprchli vlakem, byli malíři Max Ernst a Marc Chagall nebo americká hvězda Josephine Bakerová. Vlakem z Canfrancu cestovali i špioni, kteří se chtěli zapojit do protinacistického francouzského odboje a předávat zprávy spojeneckým zemím. Místo využívali také spojenci, kteří prostřednictvím špionážní sítě předávali informace Francii a Španělsku.
Nacisté však obec Canfranc obsadili v listopadu 1942 a kontrolu nad ní si udrželi až do června 1944. Útěk přes Canfranc byl pak stále obtížnější a Canfranc byl jedinou španělskou obcí, kterou nacisté obsadili. Bylo zde pak zatčeno více než 300 lidí prchajících směrem k portugalskému Lisabonu.
Současnost
Po válce nádraží leželo desítky let ladem, dokud nezačaly práce na přeměně stále krásné, ale dlouho zanedbávané budovy na hotel provozovaný společností Barceló Hotel Group. Po letech regenerace přivítal Canfranc Estación, a Royal Hideaway Hotel své první hosty v lednu 2023.
Hotel má 104 pokojů, včetně čtyř luxusních apartmánů. Nabídka F&B zahrnuje tři restaurace a dva bary. Jedna z restaurací je umístěna ve dvou vagonech, které byly zrenovovány v klasickém stylu vlaků 20. století.
Inspirace?
Fotografie doazují, že se jedná o mimořádně vydařenou rekonstrukci. Napadá vás, kolik nádražích budov u nás bylo v uplynulých desetiletích zbořeno. Je velká škoda, že se ve většině případů nenašel žádný investor, který by se postaral o jejich záchranu v podobném duchu, v jakém se to poštěstilo nádraží Canfranc. Třeba se ale podobného projektu někdy v Česku ještě dočkáme?
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: CNN Travel, Hospitality On
Fotografie: Barceló Hotel Group