Putování cukrářským časem a prostorem
Cukrářské řemeslo má mnoho podob. Ať už jde o průmyslovou výrobu velkých sérií, pekárnu s cukrárnou, luxusní kavárnu nebo čokolaterii, anebo vyloženě specializovaná studia a cukrárny, které tvoří originální dorty a sladkosti jen pro konkrétní příležitosti.
Na odborném učilišti dostanou cukrářští začátečníci důležité základní informace o vlastnostech surovin a technologiích jejich zpracování. V učňovské praxi si vyzkoušejí práci s trezírovacím sáčkem, s mícháním těsta, rozvalováním, pečením, přípravu a šlehání krémů… Pokud je ale sladká práce skutečně baví, musejí se sami intenzivně zajímat o novinky v oboru i o nové trendy ve světě a musejí se dále sami vzdělávat, třeba v odborných kurzech. Nabídka je v současnosti v naší zemi opravdu velká, je z čeho vybírat.
Cukrářské umění je však přitažlivé i pro skutečné amatéry, či spíše amatérky, které prostě jen chtějí udělat krásný dort svému potomkovi, babičce, kamarádce k narozeninám. S příchodem Internetu se tento trend rozšířil a domácí pekařky, cukrářky i maminky na mateřské dovolené se začaly už před více než deseti lety sdružovat do virtuálních zájmových skupinek, kde se vzájemně informovaly, radily si, inspirovaly se fotografiemi. Brzy však poznaly, že praktické ukázky práce s různými cukrářskými pomůckami, tvorby ozdob ze sladkých hmot, nové techniky zdobení dortů atd. je třeba vidět a vyzkoušet si osobně. Proto se začaly setkávat na tzv. cukrářských srazech.
Zpočátku se vzdělávaly vzájemně a šlo vlastně o srazy výhradně amatérů. Postupem doby začali na srazy přijíždět i profesionální cukráři, kteří se tu učili právě nadstavbové techniky zdobení dortů. A zároveň začali předávat svoje znalosti základů cukrařiny amatérům, kterým právě tato část cukrářského vzdělání chyběla. A postupně se také mnoho amatérských cukrářů začalo dovzdělávat oficiálně, třeba v rekvalifikačních kurzech a stávali se z nich profesionálové. Někteří si otevírají cukrárny či kavárny, jiní výrobny s nabídkou výroby originálních dortů přímo na zakázku. Další opustili svůj původní obor a pracují v již zavedených provozech.
Sama jsem jeden takový amatérský sraz navštívila poprvé v roce 2009. Bylo tam už tehdy pro mě moc zajímavých informací. Od té doby jsem jezdila na podobná setkání většinou dvakrát ročně. A na zatím posledním - v Nasavrkách u Chrudimi - jsem byla právě před několika dny. Když porovnávám fotografie dortů z těch prvních a z toho posledního, je vidět obrovský posun. Už to není jen o tom uplácat na dortu něco, v čem každý pozná jezírko, rybu, strom, zahrádku. Teď už jde o skutečně detailní perfektně propracovaná sladká díla, ve kterých by leckdo ani dort nehledal. A přesto jsou jedlá a navíc velmi chutná. Také odborné prezentace jsou na vyšší úrovni. Už je většinou vedou profesionálové. A samozřejmě mezi jednotlivými prezentacemi je dost času na neformální povídání, dotazy, rady a předávání zkušeností.
To vše vede k posouvání cukrářského umění na vyšší úroveň a dnes už se někteří cukrářští nadšenci nejen z řad profesionálů účastní menších i větších soutěží v naší zemi, ale i v zahraničí a rozhodně nejsou outsidery.
Ať už vás zajímá cukrářský obor nebo jiné řemeslo či umění, jděte si za tím a nedejte se odradit. Přeju vám úspěch a naplnění vašich snů!
Vaše Lucie
Fotografie: © Lucie
Jste cukrář/ka a sháníte právě práci? Na GastroJobs.cz najdete aktuální výpis volných pozic.