gastroholik.cz - je-li gastronomie tvou závislostí

Krabicky

 

Až 70 % krátkodobých pobytů nikdo nehlásí

Až 70 % krátkodobých pobytů nikdo nehlásí

V České republice není podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nahlášeno přibližně 40 až 70 procent poskytovatelů krátkodobého ubytování přes on-line platformy, jako jsou například Airbnb nebo Booking. Obce, kterým tak nejsou odváděny poplatky z pobytu, kvůli tomu tratí, letos už přišly asi o 54,9 milionu Kč, řekla ČTK mluvčí MMR Veronika Hešíková. 

 

Situaci by měla napravit novela zákona o podnikání v cestovním ruchu, která by mohla platit od července roku 2025. Z ní vyplývá, že místa pro krátkodobé ubytování budou muset mít registraci v systému e-Turista.

 

Až 70 % krátkodobých pobytů nikdo nehlásí

 

Zákon v současné době ukládá platformám povinnost sdělit na žádost živnostenského úřadu informace o ubytovatelích, kteří jejich prostřednictvím fungují. "Platformy však, i přes své předchozí sliby, odmítají informace předávat a raději riskují uložení správního trestu. Samotné vymáhání pokut je také velice problematické vzhledem k tomu, že provozovatelé platforem ve valné většině sídlí v zahraničí a na území ČR nemají žádný majetek, který by mohl být exekučně postižen," stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

 

MMR se odvolává například na informace datové společnosti Golemio, podle které bylo v roce 2021 přes platformu Airbnb v Praze odhadem realizováno 722.000 přenocování. Vice informací by ale měl přinést systém e-Turista, kde budou evidovány registrační čísla za každou nabídku na on-line platformě. Systém MMR aktuálně připravuje, spuštěn ještě nebyl.

 

Až 70 % krátkodobých pobytů nikdo nehlásí

 

"Registr dává obcím nástroj, který jim s výběrem poplatku z pobytu výrazně pomůže. Proto také předpokládáme, že se více obcí rozhodne tento poplatek vybírat. Náběh bude zřejmě pozvolný, ale v druhém roce po zavedení registru by výběr poplatku mohl vzrůst až o 332 milionů Kč," doplnila Hešíková. Výši poplatku si podle ní obce stanovují samy, pohybovat se může do 50 korun za osobu za každý den pobytu.

 

Problém rušení nočního klidu ale novela zákona podle Hešíkové nezahrnuje. Nespadá to do právních předpisů upravujících podmínky podnikání v cestovním ruchu a řešit ho má ministerstvo vnitra, uvedla už dříve. O dalších regulacích bude možné uvažovat, až kdyby se ukázalo, že je současný právní rámec nedostatečný, řekla.

 

Konkrétně ubytování přes Airbnb podle majitele hotelové sítě Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody představuje problém zejména v Praze. "Terorizují místní obyvatele a stát z toho nemá vůbec nic, protože nedostane DPH, daň z příjmu a nevybere městský poplatek. Navíc se zde často nedodržují žádné hygienické, bezpečnostní nebo požární normy," řekl. Výnos z daně z příjmu by měl podle MMR s účinností zákona narůst o 216 až 792 milionů Kč. Do budoucnosti ale resort počítá s ještě větším přínosem.

 

Až 70 % krátkodobých pobytů nikdo nehlásí

 

Například ve Vídni jsou podle Svobody vyhrazeny obytné zóny, kde je Airbnb zakázané. V New Yorku je pak limit na počet hostů stanoven na dva, doplnil. "Jde hlavně o to, aby norma nepřenášela na podnikatele a zákazníky zbytečnou administrativu," uvedl k novele zákona prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: Canva, AI, ilustrační fotografie pod licencí CC0

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.