Tipy, jak zvýšit udržitelnost v gastroprovozu
Ekologická stopa a udržitelnost jsou aktuálními tématy, která nás provází na každém kroku. Připomínky, abychom třídili odpad a chovali se k planetě zodpovědně a ohleduplně, na nás míří ze všech stran. Jedním z odvětví, které se s nadbytkem odpadu dlouhodobě potýká, je gastronomický průmysl. Současně je tím, kdo se nejvíce snaží o udržitelnost a "zero waste". Jak snížit plýtvání a produkci odpadu v gastro provozu?
Zero waste - bez odpadu
Základem by mělo být rozumné zacházení se surovinami a jejich maximální zpracování. Pokud máte tu možnost, upřednostněte lokální a sezónní ingredience před těmi, které k vám musí putovat přes půl světa. Nepodceňujte také kontrolu při převzetí zboží – zda je v pořádku a odpovídá kvalita, váha i trvanlivost. Následné zpracování a příprava by také měly probíhat s rozmyslem. Tak, abyste plýtvání a produkci odpadu ideálně úplně eliminovali.
Do posledního drobku
Řadu surovin lze využít komplexně, tzv. od čumáčku po ocásek. Platí to však nejen v případě masa, ale i dalších potravin. Například odpad z ovoce či zeleniny lze použít jako základ do polévek nebo přetvořit na ozdobu pokrmu. Stejně tak za barem se zbytky ovoce dají využít k přípravě sirupů, kordialu a dalších ingrediencí.
Vyhazovat nemusíte ani staré pečivo. Proměňte jej v křupavé krutony nebo strouhanku. Tip, kterým nejen omezíte plýtvání, ale také ušetříte. Podobně se dá uvažovat nad jakoukoli surovinou. Zamyslete se, jak je využít do posledního drobku.
Vlastní produkty bez chemie
Stejně tak se vyplatí vyhýbat polotovarům a místo toho si připravit své vlastní produkty. Různé předpřipravené směsi nebo sirupy bývají plné chemie (byť i výrobci začínají chápat důležitost přírodního složení a udržitelnosti) a je s nimi spojena spousta zbytečného odpadu, kterého gastronomický průmysl produkuje už tak dost.
Pokud si základní ingredience připravíte sami, budete vědět, že je v nich pouze to, co do nich sami dáte. Uvidíte, že rozdíl zaznamenáte i v chuti. Pokud byste chtěli udržitelnost posunout na ještě vyšší úroveň, můžete zkusit některé suroviny sami vypěstovat. Například bylinky vyžadují minimum péče a budete je mít vždy čerstvé a hned po ruce.
Recyklace
Důležitým bodem je také recyklace, nebo spíše upcyklace. Některé skleněné i plastové obaly mohou získat druhý život a dobře vám posloužit. Méně obalů budete také muset vyhazovat, když sáhnete po větším balení.
Ekologie a jednorázové obaly. Jde to vůbec dohromady?
Samostatnou kapitolou jsou v gastronomii jednorázové obaly pro take away nebo doručení. Úsloví, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne, v tomto případě bere za své. Zejména během pandemie vzrostla rapidně poptávka po dovozu jídel i nápojů, s čímž nutně souviselo i větší množství odpadu. Existuje v tomto případě ideální řešení? Těžko říct, ale určitě existuje cesta, která nás k cíli minimálně přiblíží…
Jednou z možností jsou vratné obaly, které lze využít opakovaně. Ty ovšem snižují komfort zákazníka a zatěžují jeho peněženku zpoplatněním zálohy. Druhou možností je najít vhodného dodavatele jednorázových obalů, který nabízí eco-friendly varianty.
Kde koupit ekologické jednorázové obaly?
Například na e-shopu Barstore.cz najdete jednorázové obaly na jídlo a nápoje vyrobené z ekologických, rozložitelných materiálů jako papír a dřevo, které šetří životní prostředí. Na výběr jsou papírové kelímky na nápoje i misky na jídlo v různých velikostech, dřevěné příbory včetně hůlek a tašky, do kterých vše pohodlně naskládáte.
Jednorázové obaly tak mohou jít ruku v ruce s ekologií a i v případě rozvozu se můžete vydat cestou udržitelnosti. Stačí jen zvolit ty správné materiály a hledat možnosti, jak zpracovat suroviny kompletně.
Partnerský článek, zdroj, fotografie: Barstore,cz