eRide

Češi otročili v britských McDonaldech

Češi otročili v britských McDonaldech

V britské pobočce amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald’s a v továrně na pečivo pracovali jako moderní otroci Češi, napsal zpravodajský server BBC. Gang, jehož členové rovněž pocházeli z Česka, podle jeho zjištění vykořisťoval 16 lidí déle než čtyři roky. Zapojené firmy varovné signály dlouho přehlížely.

 

Oběťmi byli lidé pocházející ze zranitelného prostředí. Většinou byli bez domova nebo drogově závislí. Pracovali buď v restauraci rychlého občerstvení nebo v továrně, která dodávala pečivo supermarketům, jako je Asda, Co-op, Marks & Spencer, Sainsbury's, Tesco a Waitrose. Vydělávali sice alespoň zákonem stanovenou minimální mzdu, ale gang jim ji téměř celou zabavoval. Na jeden účet chodila výplata pro čtyři lidi. Žili za pár liber denně ve stísněných podmínkách v děravé kůlně a v nevytopeném karavanu. Policie zjistila, že z jejich práce gang financoval luxusní auta, zlaté šperky a nemovitost v České republice.

 

Češi otročili v britských McDonaldech, foto Canva

 

Vykořisťovaným se podařilo utéct a uprchnout domů. Gang je ale vypátral a unesl zpět do Británie. Jejich utrpení skončilo v říjnu 2019, když kontaktovali policii v České republice, která následně dala tip svým britským kolegům.

 

Podle BBC v souvislosti s otrockými podmínkami práce bylo celkem odsouzeno ve dvou různých procesech šest rodinných příslušníků z České republiky, kteří tvořili gang. Ten řídili podle BBC dva bratři. Policie v dnešním prohlášení uvedla, že v souvislosti s podmínkami v jedné provozovně společnosti McDonald´s nedaleko Cambridge, kde pracovali Češi, soud loni v prosinci poslal na 12,5 roku do vězení šestačtyřicetiletého muže a na deset a půl roku stejně starou ženu. Podle policie se odsouzení tvářili jako přátelé svých obětí, zatímco jim kradli tisíce liber, vykořisťovali je a ve volném čase je využívali pro různé neplacené práce.

 

S BBC mluvil i Pavel, který se vzdal práva na anonymitu. Novinářům řekl, že byl v České republice bezdomovcem, když ho gang v roce 2016 oslovil. Říká, že ho nalákali na falešný příslib dobře placené práce v Británii, kde Češi v té době mohli legálně pracovat. Zkušenost, kterou si odtud odnesl, na něm ale podle jeho slov zanechala trvalé šrámy.

 

Pavel se vzdal práva na anonymitu, foto: BBC/Facebook

 

"Poškození mého duševního zdraví se nedá napravit, navždy to bude žít se mnou," říká muž a dodává, že mu vykořisťovatelé dávali v hotovosti jen několik liber denně, přestože v pobočce McDonald's pracoval 70 hodin týdně.

 

Gang zabavoval pasy všech svých obětí a ovládal je násilím a strachem, uvádí policie. Zapojené firmy roky přehlížely varovná znamení, že zaměstnávají moderní otroky, napsala BBC po prozkoumání právních dokumentů z procesu s gangem a z rozhovorů se třemi oběťmi.

 

Britská odnož McDonald’s nyní uvedla, že zlepšila systémy pro odhalování "potenciálních rizik". Britské maloobchodní konsorcium sdělilo, že jeho členové se z případu poučí.

 

Gang zabavoval pasy všech svých obětí, foto Canva

Redakce GastroJobs.cz, zdroj: ČTK, fotografie Canva, BBC/Facebook

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.