S vůní unagi: Příběh stoletého mistra

Téměř stoletý japonský šéfkuchař zasvětil celý svůj profesní život přípravě jediného jídla – tradiční lahůdky z úhoře zvané unagi. Píše o tom australský server ABC News. V Tokiu, kde je jídlo víc než jen nutnost – je to doslova vášeň – uspějí často ti, kdo se zaměří jen na jednu surovinu nebo pokrm.
Restaurace Nodaiwa, která sídlí v luxusní čtvrti Azabu-Juban v srdci Tokia, servíruje už dvě stě let stále to samé – pokrm ze sladkovodního úhoře zvaný unagi. Dnes ji vede 96letý šéfkuchař Kanedžiró Kanemoto, jehož rodina podnik vlastní už pět generací. Podle ABC News je v Tokiu považován za živou legendu. “Kdysi k nám chodili jíst i samurajové,” vzpomíná Kanemoto.
Kuchaři tam začínají den už v pět ráno a každý den připraví kolem šesti set úhořů pro hladové hosty, kteří přicházejí hlavně na oběd. Jen zvládnutí správného napichování masa na špejle zabere tři roky. Dalších osm let trvá naučit se rybu správně naporcovat – a grilování? To je práce na celý život, říká Kanemotův vnuk Entaró, který se teď připravuje převzít vedení restaurace a pokračovat v rodinné tradici.
Ale podle Kanemota není tajemství jejich úspěchu jen v tom, jak rybu připravují. “Naše restaurace by bez omáčky nepřežila,” říká.
Během druhé světové války hrozilo, že o ni přijdou. “Moji rodiče vůbec netušili, jak omáčku uchránit před bombardováním,” vypráví dnes téměř stoletý kuchař. Proto ji zakopali do země. Omáčka se skládá z mirinu (sladkého rýžového vína), sójové omáčky a několika tajných přísad.
“Ve dvaceti nebo třiceti chuť omáčky ještě nepochopíte. Teprve až ve čtyřiceti nebo padesáti začnete vnímat její jemnost,” dodává Kanemoto. “Mně trvalo desítky let, než jsem to dokázal.”
Redakce GastroJobs.cz, zdroj: ABC News, fotografie: Canva, repro foto: X.com