Café AdAstra

ECOKrabičky

Za vinobraním o víkendu na Mělník nebo do Znojma

Za vinobraním o víkendu na Mělník nebo do Znojma

ČTK: Na Mělníce dnes začne 80. ročník vinobraní, které je jedno z největších v republice. Vrcholem sobotní části bude rekordní historický průvod s třemi stovkami účastníků. Hudební i další kulturní program na čtyřech scénách potrvá do neděle. Organizátoři v pátek očekávají ve městě dopravní problémy, centrum města bude uzavřené. Bez komplikací by se na akci měli návštěvníci dostat hromadnou dopravou, některé spoje budou posílené.

 

Akci, která začíná ve 14:00, každoročně navštíví zhruba 30.000 lidí. Mají možnost ochutnat vína zhruba od 30 vinařů, lokálních (účast potvrdily třeba Vinařství Kraus nebo Školní statek Mělník) i moravských.

 

Mělnické vinobraní, archivní fotografie

 

Letos budou všechny čepované nápoje stánkaři podávat výhradně do zálohovaných kelímků, víno bude možné ochutnávat i ze skleniček, které je možné zakoupit například v Turistickém informačním centru. Tam se také návštěvníci dozvědí podrobnosti k programu nebo například k dopravě. Informace o dopravních spojích jsou také na webových stránkách vinobraní www.vinobranimelnik.cz.

 

Mělnické vinobraní, archivní fotografie

 

Historický průvod bude mít prvorepublikový charakter včetně historických povozů i automobilu, objeví se v něm osobnosti, jako Tomáš Garrigue Masaryk nebo Milan Rastislav Štefánik, připomínající sto let od vzniku Československa. Novinkou je účast čtyřicetičlenného dechového orchestru a dalších dvou hudebních těles na začátku a uprostřed průvodu, připojí se také čtyřicetičlenný folklorní soubor či postavy představující navrátilce ze světové války.

 

A ve Znojmě pro změnu dnes začíná 36. ročník Znojemského historického vinobraní. Pořadatelé i letos přichystali třídenní program, který se bude odehrávat na 13 scénách. Dominantou vinobraní se opět stane velký průvod krále Jana Lucemburského s více než 500 účastníky v dobových kostýmech.

 

Historických scén bude šest, tři scény budou hudební, návštěvníci se mohou těšit i na vinařské scény. Oproti loňsku se rozšíří například program Víno všemi smysly, který se bude konat v pátek i sobotu. Znalci vína se mohou těšit na nová stanoviště. Jedno z nich bude inspirované i vinaři z Burgundska. Víno se zde bude poznávat například čichem z úzké nádoby, do které budou vloženy čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu.

 

Znojemské historické vinobraní, archivní fotografie

 

Rozšířena bude i středověká krčma, organizátoři po jejím loňském úspěchu zvednou její kapacitu až na 150 lidí. Z pokrmů se lidé mohou těšit na různé druhy pečeného či rožněného masa, zelnou polévku, ovar, škvarkovou pomazánku či jitrnice se zelím. Krčma je propojená s uličkou chudiny, ve které se návštěvníci potkají s tuláky, pěvci, lehkými děvami či s katem.

 

Ústředním motivem vinobraní je páteční večerní a sobotní denní historický průvod, který čítá 500 účinkujících, z nichž 200 vybírá režisér na konkurzu přímo z obyvatel Znojma. I letos bude král s celou jeho družinou rozhazovat pamětní mince, motiv těch letošních je turistická novinka města - Hradební opevnění.

 

Znojemské historické vinobraní, archivní fotografie

 

Pro děti pořadatelé připraví hradební příkop u Střelniční věže, kde se budou moct zapojit do dobrodružné soutěže Hrad dračího jezdce. Třídenní program skončí v neděli, kdy je vstup zdarma. Znojemské vinobraní je největším svátkem vína v Česku. Loni podle organizátorů přišlo přes 81.000 návštěvníků.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Mělnické vinobraní, Znojemské historické vinobraní

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.