Gastro Is Not Dead

ClouDesign

EcoKrabicky

Taková normální kavárna

Taková normální kavárna

Když poprvé vstoupíte do útulné kavárny v pražském Podskalí, nejdřív vám vůbec nedojde, že jste se ocitli v tak trochu neobvyklém podniku. Veselé barevné obrazy a obrázky na stěnách a v oknech, rozměrná knihovna plná starých knížek, letité (ale funkční) pianino v rohu, vkusný bar, denní menu, pestrá nabídka nápojů včetně francouzských vín a domácích limonád, přívětivá a pozorná obsluha - ne, tohle místo se opravdu na první pohled neliší od desítek jiných kaváren, čajoven či útulen v hlavním městě i jinde.

 

Café AdAstra je ale přece jen v něčem hodně výjimečné. Pracují tu totiž take lidé s fyzickým, mentálním či socio-kulturním handicapem, kteří nemají uplatnění na běžném trhu práce a většinou své místo nemohou najít ani v chráněných pracovištích.

 

Zuzka z Café AdAstra

 

Kavárnu provozuje obecně prospěšná společnost Zajíček na koni. Ta se původně věnovala jen handicapovaným dětem a jejich rodinám, organizovala (a stále organizuje) pro ně pravidelné jízdy na koních, letní tábory a další aktivity, které pomáhají zlepšení zdravotního a psychického stavu dětí a jejich integraci do společnosti. Jak ale děti rostly a staly se z nich (přinejmenším věkem) dospělí, vyvstala otázka, jak jim pomoci zapojit se do pracovního procesu. Vždyť sehnat práci nemusí být snadné ani pro zcela zdravého člověka. A tak, v roce 2015, vznikla kavárna. Prostory se podařilo najít na Praze 2, posloužila bývalá masna, která ovšem díky značnému nasazení všech zúčastněných prošla neuvěřitelnou proměnou.

 

Maruška z Café AdAstra

 

Cílem projektu nebyl jen vznik pracovních míst, ale také vytvoření přirozeného prostředí, kde se nenásilně prolínají světy lidí s handicapem a běžné společnosti. Kavárna tedy není pouze místem, kam hosté zajdou podpořit pracovníky s handicapem, ale kam také přijdou za dobrým jídlem a zábavou.

 

V kavárně se vystřídá na směnách mnoho našich handicapovaných kolegů. Někteří mají práci jako praxi při škole, někteří tam chodí pracovat pravidelně. Až se příště budete chtít dobře najíst nebo pobavit, přitom pomoci dobré věci a možná i přijít na to, že někteří v našem oboru to mají ještě o něco těžší, zaskočte do Café AdAstra v Podskalské ulici.

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.