Hostů přijel rekordní počet, tržby hotelů ale vloni klesly
ČTK: Turismus v Česku loni zažil rekordní rok, v českých hotelech, penzionech či kempech se ubytovalo 21,3 milionu hostů, což bylo o 6,4 procenta více než předloni. Turisté v hromadných ubytovacích zařízeních strávili celkem 55,5 milionu nocí, což bylo rovněž rekordní množství. Poskytovatelům služeb loni meziročně vzrostly tržby o 2,7 procenta, v sekci ubytování ale po osmi letech růstu klesly. Údaje včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Zájem turistů o ČR roste v posledních letech podle analytiků ze dvou základních důvodů. Lidé se díky ekonomické konjunktuře mají lépe a mohou si více dovolit a zároveň je Česko jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, což má vliv jak na tuzemské, tak na zahraniční turisty.
Počet domácích a zahraničních hostů byl loni téměř vyrovnaný, cizinců přijelo do Česka přes 10,6 milionu. Domácí návštěvnost se zvýšila meziročně o více než osm procent, zahraniční o 4,7 procenta.
"Nejvíce zahraničních hostů přijelo loni ze sousedního Německa a jejich počet poprvé překonal dva miliony," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. Další v pořadí byli návštěvníci ze Slovenska, Polska a Číny. Čínských turistů loni přijelo skoro 620.000, o 26,5 procenta více než o rok dřív. "U většiny ostatních trhů v první desítce zaznamenaly statistiky nárůst příjezdů do deseti procent, pouze příjezdy ruských a jihokorejských turistů stagnovaly na úrovni předchozího roku," uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.
Z hlediska počtu příjezdů i přenocování si loni polepšily téměř všechny kraje. Výjimkou byl Pardubický kraj, kde přenocovalo meziročně o procento méně turistů. V hotelech, penzionech či kempech se tam loni ubytovalo 463.686 lidí, což je nejméně nocležníků v ČR. V celostátní statistice je tak Pardubický kraj poslední.
Naopak nejvíce turistů loni navštívilo tradičně hlavní město, do Prahy zavítalo 7,9 milionu hostů. Následoval s dvěma miliony Jihomoravský kraj, dále Jihočeský (1,7 milionu turistů) a Královéhradecký kraj (1,3 miliony turistů). Nejvíce loni přibylo turistů v Plzeňském kraji, a to 11,5 procenta.
Poskytovatelům služeb loni vzrostly tržby pátý rok za sebou, tempo růstu ale zvolnilo na 2,7 z předloňských 3,9 procenta. Loni kromě činností v oblasti nemovitostí zaznamenala růst všechna odvětví, nejvíce se zvýšily tržby v informačních a komunikačních činnostech. Předloňskou úroveň překročily tržby v deseti měsících loňského roku, nižší byly v březnu a v prosinci. Nejvýrazněji rostly v lednu, a to o 5,9 procenta.
V celé sekci ubytování, stravování a pohostinství se tržby loni meziročně zvýšily o 0,8 procenta. Tržby ve stravování a pohostinství vzrostly o 1,4 procenta, naopak tržby v ubytování o 0,8 procenta klesly, přitom předloni dosáhly osmiprocentního růstu.
Podle výzkumů agentury CzechTourism utratí zahraniční turisté za dovolenou v Česku v průměru necelé 2000 korun za osobu a den. Z toho přibližně polovinu výdajů utratí během vlastní cesty a polovinu předem. Během pobytu nejvíce vydají turisté z Německa, Švýcarska, Portugalska, Rakouska či Velké Británie. Zahraniční turisté do Česka nejčastěji cestují s partnerem či s rodinou. S větší skupinou cestují turisté z asijských zemí.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: ČTK, ČSÚ, CzechTourism
Fotografie: ilustrační pod licencí C00