Michelin 2019: V Praze od desíti k pěti
Po roce je to tady zas: zástupci slovutného michelinského průvodce před chvílí ve Vídni odtajnili svoje letošní hodnocení pro velká evropská města (“Main Cíties of Europe” - v knižní podobě je v prodeji ode dneška). Na rozdíl od loňského roku se tak přitom nestalo na slavnostním večeru s účastí všech oceněných šéfkuchařů, ale na prosté tiskové konferenci. Michelin asi šetří.
Opět nebylo vůbec nic jasné předem. Rozhodnutí michelinských inspektorů jsou totiž jednak nepředvídatelná, jednak geograficky silně nevyrovnaná. A tak zatímco v domovské Francii se aspoň jednou hvězdičkou letos pyšní 632 podniků (z toho 27 má hvězdy tři!), mimořádné oblibě se u Michelinů těší skandinávská kuchyně (řada evropských inspektorů je původem ze Skandinávie) a v Asii už ocenění dostal dokonce i pouliční stánek, středo- a vychodoevropský region zatím zůstává pomyslnou Popelkou.
Praha měla v loňském vydání jen dvě restaurace s jednou hvězdičkou, Varšava také dvě a třeba Budapešť jednu dvouhvězdičkovou a tři jednohvězdičkové. Důvody by vydaly na samostatný článek a o relevanci michelinských ocenění se už léta vedou debaty, přesto ve světě gastronomie pořád mají svoje nezastupitelné místo.
Takže jak to dopadlo?
Budapešť má 2 nové restaurace s jednou hvězdičkou. V Polsku se nic zásadního nezměnilo. Do vydání “Michelin Guide - Main Cíties of Europe” přibyly Záhřeb, Dubrovník a Reykjavík. Vídeň má první tříhvězdičkový podnik. A Praha?
1 hvězdička ☆ (“velmi dobrá restaurace”)
Radek Kašpárek má za sebou raketový začátek, svoji první hvězdičku obdržel hned rok po otevření. Ale zatímco někteří sportovci start tzv. přepálí, Field si udržuje konstantní tempo, a to umí hodnotitelé ocenit. Takže Field už potřetí
1 hvězdička ☆ (“velmi dobrá restaurace”)
La Degustation Bohême Bourgeoise
Tady nikdo nečekal nic jiného, kormidlo vlajkové lodi Ambiente drží Olda Sahajdák pevně v rukou!
A to je bohužel z hvězdiček pro letošek opět vše!
Inspektoři stále neocenili ani Marka Šádu z Bellevue, ani Jana Punčocháře z Grand Cru (který se teď ovšem už chystá otevřít vlastní restauraci).
Ocenění Bib Gourmand (“skvělá kvalita za dobrou cenu”) obhájily restaurace:
Divinis
Eska
Na Kopci
Sansho
O Bib přišly Bistrøt 104 (změna šéfkuchaře) a Maso a kobliha (zavřeno). Po velkém loňském zklamání je tedy letošní výsledek pro Prahu ještě o něco horší.
Průhonická restaurace Paloma Andreje Babiše pod vedením šéfkuchaře Nicolase Decherchiho, který už měl dvě hvězdičky z dob svého působení v domovské La Palomě ve francouzském Mougins, nebyla do průvodce znovu ani zařazena (na rozdil od 25 dalších, výhradně pražských podniků, které si vysloužily aspoň zmínku - nově Benjamin, Levitate a Salabka). Důvod je prostý: Průhonice nejsou součástí Prahy. Stejnou smůlu má i olomoucká Entrée šéfkuchaře Přemka Forejta, které by mnozí michelinské ocenění přáli.
Nakonec nesmíme zapomenout na ostravského rodáka Daniela Georgieva, majitele a šéfkuchaře restaurace Ratsstuben v německém Halternu, který je pro letošek opět nositelem jedné michelinské hvězdičky, zařazené ale z pochopitelných důvodů do německého vydání.
Gratulujeme všem oceněným!
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: guide.michelin.com
Fotografie: restaurace Field, La Degustation Bohême Bourgeoise