Příjem Airbnb: miliarda dolarů za kvartál
Podle zprávy ČTK příjmy společnosti zprostředkovávající ubytování v soukromí Airbnb překonaly v letošním druhém čtvrtletí jednu miliardu USD (23,4 miliardy Kč). Je to podruhé ve více než desetileté historii firmy, kdy příjmy překonaly tuto úroveň, uvedla firma v prohlášení. Žádné další detaily však neuvedla.
Společnost také oznámila, že zahájí mnohamiliardovou marketingovou kampaň s inzeráty v televizi a na digitálních platformách. Airbnb patří mezi několik firem, u kterých se očekává, že v příštím roce uskuteční primární nabídku akcií.
Příjmy překonaly jednu miliardu USD také ve třetím čtvrtletí loňského roku. Údaje o příjmech za celý loňský rok však firma nezveřejnila. Agentura Reuters již dříve uvedla, že za rok 2017 příjmy Airbnb vzrostly o více než 50 procent na 2,5 miliardy USD. Firma také dříve uvedla, že její zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) byl v letech 2017 a 2018 pozitivní.
Podle Airbnb si její hostitelé do 15. září přišli díky sdílení svých domovů a ubytovacích prostor v aplikaci na více než 80 miliard USD. Podařilo se jí také překonat milník, když ve více než 100.000 městech po celém světě má přes sedm milionů nabídek. Tolik ČTK.
Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Podle expertních analýz se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Služby čelí kritice a snahám o regulaci, podle mnohých vedou k růstu cen nemovitostí a na chování hostů si stěžují obyvatelé zejména centra metropole. Podle loňské analýzy městského Institutu plánování a rozvoje se přes ubytovací platformy v nejužším centru Prahy pronajímá každý pátý byt.
Na základě letos schváleného zákona sice budou mít od příštího "hostitelé" Airbnb a podobných služeb povinnost odvádět za svoje hosty ubytovací poplatky, otázkou ale zůstává, co se stane s takovými poskytovateli ubytování, kteří své služby nepřiznají. Při hlasování ve sněmovně neprošel návrh, aby poplatky mohl odvádět zprostředkovatel pobytu, tedy přímo digitální platforma (např. Airbnb).
Zatímco tedy stát přísně reguluje, kontroluje a postihuje hotely, penziony a další "oficiální" ubytovací zařízení, nechá si pod rukama protékat obrovské prostředky z krátkodobých pronájmů bytů, jejichž majitelé často ani nemají Živnostenský list. A nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době mělo něco změnit.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: ČTK
Fotografie: ilustrační pod licencí C00