Gastro Is Not Dead

ClouDesign

EcoKrabicky

Michelin 2020: Praha hlásí setrvalý stav

Michelin 2020: Praha hlásí setrvalý stav

Pražské restaurace Degustation Bohême Bourgeoise a Field i letos obhájily michelinskou hvězdu. V prestižním průvodci po evropských restauračních zařízeních zůstávají ale jedinými dvěma českými zástupci s hvězdičkami. Vyplývá to z gastronomického průvodce, který dnes zveřejnila společnost Michelin. 

 

Do michelinského výběru se jako "dobrá kvalita za dobrou cenu" dostaly ještě čtyři české restaurace: Divinis, Eska, Na Kopci a Sansho. Také tyto čtyři podniky, které nezískaly hvězdu, ale ocenění Bib Gourmand, jsou v hlavním městě.

 

Do průvodce pro rok 2020 byly dále zařazeny: Terasa U Zlaté studně, Salabka, La Veranda, Kampa Park, CottoCrudo, Casa de Carli, La Ministra, Spices, Kalina Anežka, George Prime Steak, Zdenek's Oyster Bar, Pot au Feu, V Zátiší, Pohostinec Monarch, Grand Cru, Café Savoy, Café Imperial, Portfolio, SaSaZu, Alcron, Levitate, Aromi, Yamato a Benjamin.Podle stránek michelinského průvodce hodnotili jeho porotci i letos 31 pražských restaurací. Mimo hlavní město nezavítali.

 

Restaurace Field šéfkuchaře Radka Kašpárka má zase hvězdičku

 

Vůbec poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro celkem třikrát. Podnik Allegro mezitím zanikl. V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsaye, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Alcron hvězdu držel od roku 2012, než o ni v roce 2018 přišel. Celkem tak hvězdu dosud získalo pět pražských restaurací.

 

Restaurace Field šéfkuchaře Radka Kašpárka má zase hvězdičku

 

Jednou hvězdou Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, která stojí za návštěvu, dvě hvězdy dává výtečným podnikům, které stojí za zajížďku, a tři hvězdy obdrží výjimečné kuchyně, které stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

 

Třemi hvězdami se letos může v Evropě pyšnit 24 restaurací, z toho čtyři nově, dvěma hvězdami 95 restaurací (13 nově) a jednou hvězdou 380 podniků (52 nově). Dobrou kvalitu za dobrou cenu podle průvodce nabízí 253 evropských restaurací. Nejvíce nově oceněných podniků je ve Francii a v Německu.

 

Také v Degustation šéfkuchaře Oldy Sahajdáka můžou zase slavit

 

Na gastronomickou mapu Evropy se letos poprvé dostalo Slovinsko. Porotci ocenili lublaňský podnik Atelje. Svou michelinskou restauraci má nově i druhé největší polské město Krakov. Hvězdičku dostala Bottiglieria 1881. Jedinou visegrádskou zemí s dvouhvězdičkovou restaurací je Maďarsko, kde se tohoto ocenění dostalo budapešťské restauraci Onyx. Slovensko v průvodci vůbec není.

 

Společnost Michelin není jen výrobcem pneumatik, ale vydává rovněž mapy a gastronomické i turistické průvodce. Průvodce Main Cities of Europe se na trhu poprvé objevil před více než 100 lety. Letos se v něm objevily restaurace z 39 měst ve 23 evropských zemích.

 

Také v Degustation šéfkuchaře Oldy Sahajdáka můžou zase slavit

 

Nakonec nesmíme zapomenout na ostravského rodáka Daniela Georgieva, majitele a šéfkuchaře restaurace Ratsstuben v německém Halternu, který je pro letošek opét nositelem jedné michelinské hvězdičky, zařazené ale z pochopitelných důvodů do německého vydání. Gratulujeme všem oceněným!

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: Degustation Bohême Bourgeoise, Field

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.