Gastro Is Not Dead

ClouDesign

EcoKrabicky

Podaří se AHR vydobýt odškodnění pro hotely?

Podaří se AHR vydobýt odškodnění pro hotely?

Za program COVID ubytování kompenzující poskytovatelům ubytování ztráty kvůli krizi by stát měl zaplatit asi 4,5 miliardy korun. Na včerejší tiskové konferenci Hospodářské komory to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek. Na návrhu programu pracuje ministerstvo pro místní rozvoj, podle šéfky resortu Kláry Dostálové (za ANO) by o něm vláda měla jednat příští týden.

 

"Já se domnívám, že vzhledem k tomu, že odevzdáváme do státní kasy každým rokem 130 miliard korun, tak takováto podpora, která by skutečně podpořila přežití a zároveň vyřešila nějakým způsobem i případnou náhradu škod, by měla skutečně smysl. Věříme, že se to podaří," řekl Stárek.

 

Hotel, ilustrační fotografie

 

Provozovatelé ubytovacích služeb by podle Dostálové mohli podle kategorie ubytování dostat 200 až 400 korun za zavřený den a pokoj. V hromadných ubytovacích zařízeních je v České republice podle ní kolem 210.000 pokojů. Prodej ubytovacích služeb byl kvůli koronaviru zakázán od 15. března. Hotely, penziony a další ubytovací zařízení se mohly znovu otevřít 25. května.

 

Hotel, ilustrační fotografie

 

Vládní opatření na pomoc podnikatelům měla podle průzkumu AHR smysl, uvedl Stárek. Program na podporu zaměstnanosti Antivirus čerpá 90 procent hotelů a restaurací. Podle Stárka je proto důležité, aby pokračoval i v dalších měsících. Vláda zatím počítá s tím, že bude v programu Antivirus firmám kvůli dopadům koronavirové krize přispívat na mzdy do konce srpna. Odbory a zaměstnavatelé žádají pokračování programu aspoň do konce roku, vláda prodloužení zvažuje.

 

Hotel, ilustrační fotografie

 

Zejména pro pražské restaurace je podstatná státní dotace na komerční nájem, a to až pro 50 procent z nich, řekl dále Stárek. Zásadní pomocí pro poskytovatele ubytování je podle Stárka ale snížení sazby daně z přidané hodnoty z 15 na deset procent. Podle průzkumu Asociace ji jako významnou podporu z dlouhodobého hlediska zlepšení podnikání vnímá 97 procent provozovatelů ubytovacích zařízení.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.