FOR GASTRO 2020

Gastro Is Not Dead

ClouDesign

EcoKrabicky

Brněnský kongresový byznys strádá

Brněnský kongresový byznys strádá

Velké brněnské hotely, které poskytují kongresové prostory pro desítky až stovky lidí, sčítají milionové ztráty. A doufají, že po prázdninách se poptávka po pronájmech sálů obnoví alespoň zčásti. Některé akce se přesunuly z jara na podzim, firmy tlačí s ohledem na nynější velký převis nabídky na nižší ceny a konkurence je velká. Zároveň se hotely snaží firmy maximálně ujistit, že zvládnou organizaci dokonale i po hygienické stránce, vyplývá z odpovědí manažerů hotelů pro ČTK.

 

"V současné době bohužel nezažívá kongresový byznys nejlepší období. Ať už kvůli omezenému počtu zahraničních hostů, kteří tvoří velkou část naší obvyklé klientely, tak i kvůli letní sezoně, kdy kongresů bývá obecně méně. Zatímco některé kongresy byly zrušeny úplně, jiné se přesunuly na podzim," uvedl zaměstnanec marketingového oddělení hotelu Courtyard by Mariott Brno Šimon Blecha.

 

Hotel Courtyard by Marriott Brno

 

Například Quality Hotel Brno Exhibition Centre u výstaviště hovoří o neuskutečněných tržbách za devět milionů, a to v období od března do konce června kvůli covidu-19 a vládním opatřením. "Jedná se především o pronájmy prostor, pronájem audiovizuální techniky, ubytování a stravování konferenčních hostů," uvedl ředitel hotelu Radim Beneš. Věří, že díky variabilitě konferenčních i stravovacích prostor se podaří plánované podzimní akce uskutečnit i za panujících protiepidemických opatření.

 

Quality Hotel Brno Exhibition Centre

 

Podle ředitele Orea Hotelu Voroněž Lukáše Plisky jsou klienti v plánování výrazně opatrnější než dřív. Navíc plánují menší akce obvykle pro 40 až 80 lidí. "A velice citliví jsou na cenu. Z tlaku na ni je zřejmé, že poptávka je výrazně nižší celkově i na straně konkurence. Současně se množí dotazy ohledně možnosti stornování akcí a evidujeme mnoho dotazů na téma hygienických opatření," uvedl Pliska.

 

Orea Hotel Voroněž Brno

 

Zájem podle Blechy také záleží na samotném finančním zdraví firmy. Mnohé totiž mohou mít či už mají problémy. "I přes nastalé problémy zůstáváme optimisty," uvedl Pliska.

 

S velkými problémy se potýkají i Veletrhy Brno, které v Brně nabízejí největší množství kongresových prostor. Vedle pořádání veletržních akcí jsou totiž kongresy a konference jednou z klíčových podnikatelských aktivit a často s konáním veletrhů úzce souvisí. Letos už však muselo vedení zrušit dva největší veletrhy Techagro a Mezinárodní strojírenský veletrh i další veletrhy. Řadu akcí pro stovky lidí stále nejde kvůli vládním opatřením uskutečnit a budoucnost je nejistá. Kvůli tomu už firma propustila desítky zaměstnanců.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: webové stránky jednotlivých hotelů

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.