Objednáme.eu

Pražský hotelový trh utrpěl nejvíc v Evropě

Pražský hotelový trh utrpěl nejvíc v Evropě

Pražský hotelový trh je Evropě podle aktuálních údajů společnosti STR nejvíce postižený dopady koronavirové krize. Průměrné tržby za pokoj klesly o 84,6 procenta. Hlavními důvody byly propad obsazenosti o 78,5 procenta na 16,6 procenta a snížení průměrných cen o 28,1 procenta na 66 eur (asi 1.716 Kč) za pokoj. 

 

Zájem investorů a hotelových operátorů ale neopadl, po skončení restrikcí očekávají oživení trhu. S celkovým zotavením se ale počítá až v roce 2024. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Cushman & Wakefield.

 

Hotel, ilustrační fotografie

 

Příčiny největšího propadu u hotelového trhu v Praze jsou podle partnera ve strategickém poradenství a vedoucí výzkumu v oddělení hotelových nemovitostí za region EMEA z Cushman & Wakefield Bořivoje Vokřínka dvě. "Během první vlny byla česká vláda mezi prvními, jež zavedly přísná omezení včetně nuceného uzavření hotelů. Během druhé vlny po letním období zaznamenalo Česko jeden z nejvyšších nárůstů případů (koronaviru) v Evropě, což přineslo radikální pozastavení zahraničního turismu a následné uzavírání hotelů," uvedl. Doplnil, že oproti jiným zemím ČR nevyužila hotely k ubytování zdravotníků nebo jako provizorní nemocnice.

 

Tyto důvody podle Vokřínka přímo nesouvisejí s turistickým trhem, jakmile se podaří dostat koronavirus pod kontrolu, hotelové podnikání by se mohlo rychle zotavit, uvedl. Cestovatelé přijíždějí do Prahy většinou z Evropy, v roce 2019 takové návštěvy podle Cushman & Wakefield tvořily 73 procent z celkového počtu přenocování.

 

Hotel, ilustrační fotografie

 

Z pohledu investorů je Praha dlouhodobě preferovanou destinací. "U významných společností z oboru neustále vidíme zájem koupit, pronajmout nebo provozovat některý ze zdejších hotelů - poptávka v tomto směru jednoznačně převyšuje nabídku," řekl partner a vedoucí hotelového týmu pro střední a východní Evropu z Cushman & Wakefield David Nath.

 

Vyšší poptávka nad nabídkou tak drží ceny hotelů na původní úrovni. Významný podle Natha není ani objem plánované výstavby, v příštích třech letech se očekává přírůstek 1750 pokojů, což je jen 1,5procentní průměrný roční růst. "Hovoří se i o omezení krátkodobých pronájmů a snížilo se DPH na ubytovací služby. To vše nahrává tomu, že vlastníci stále věří, že jejich hotely mají stejnou hodnotu jako v roce 2019. Naopak investoři čekali pokles až na polovinu. S větší mírou prodejů tedy můžeme počítat až ve chvíli, kdy se představy obou stran začnou více přibližovat," uvedl.

 

Hotel, ilustrační fotografie

 

V hromadných ubytovacích zařízeních ČR se podle reportu tourdata (pdf ke stažení) státní agentury CzechTourism v prvním až třetím čtvrtletí loňského roku ubytovalo zhruba 2,7 milionu turistů, meziročně to byl propad o 68 procent. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka se delší oživení očekává právě u zařízení závislých na zahraničních hostech. Cestovní ruch by se podle něj na úroveň roku 2019 mohl dostat v roce 2023.

 

Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se za loňský rok podle poslední analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism může propadnout z předloňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.