Barmani, baristé a výčepní školili učitele a učitelky
Sparkling koktejly, kreslení do kávové pěny i škola čepování piva. To jsou jen některá z témat, která s odbornými lektory probíraly desítky učitelů na tradičním workshopu pro pedagogické pracovníky středních škol s gastronomickým zaměřením. V brněnském centru Abzac jej v pátek 25. a sobotu 26. června spolu s partnery uspořádala Česká barmanská asociace.
Šlo již o třináctý ročník dvoudenního vzdělávacího maratonu, který si oblíbili učitelé gastronomických škol z celé České republiky. Tentokrát se jich oproti běžné stovce sešlo zhruba 80, kapacita eventu totiž byla lehce omezena kvůli přetrvávajícím epidemiologickým opatřením.
"Byla to vlastně první post-covidová akce pořádaná naší asociací po neuvěřitelně dlouhé době. Vyloženě se proto nabízelo zvolit hlavním tématem sparkling cocktail, jenž je založen na slavnostní ingredienci – šumivém vínu,“ podotknul prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.
Míchané sparkling drinky kantorům připravoval Achim Šipl z likérky R. Jelínek a Martin Vogeltanz z Diageo Bar Academy, všechny za použití produktů z portfolia Bohemia Sektu. Zážitkem "na vlastní chuťové pohárky" pak byla degustace šesti vzorků šumivých vín od Bohemia Sektu, hlavního partnera celého workshopu, s perfektním komentářem sommeliera Petra Marxe.
Kladný ohlas vzbudil také vzdělávací blok v podání sekce Mistr kávy. Baristé pod vedením Adama Troubila a Teda Zahradila nejdříve účastníky učili malovat obrázky do kávové pěny populární technikou latte art, poté porovnávali kávová zrna a jejich defekty v kávě připravené pomocí french pressu z rukou Gorana Jozice a Jiřího Nováka.
Zajímavá byla přednáška Milana Zaleše z Ultra Premium Brands o slavném Campari, která zahrnovala také přípravu alkoholického a nealkoholického aperitivu. Čepování hořkého ležáku od Starobrna si pak učitelé vyzkoušeli za instruktáže vedoucího pivní sekce CBA Radka Poláčka.
Z večerního diskuzního panelu s VIP hosty na téma Servis v gastronomii vyplynulo, že nejpalčivější bolístkou oboru hospitality je momentálně kvalita personálu. "Provozovatelé potřebují především motivované pracovníky. Vypadá to, že učitelé hotelových škol by měli u svých studentů spíše pilovat jejich základní dovednosti, a naopak nebazírovat na přehršli okrajových vědomostí. Tak, aby absolventi byli ihned zaměstnatelní a uměli například odnést tři talíře v jedné ruce,“ konstatuje Aleš Svojanovský.
Vzhledem k spontánním požadavkům ze strany pedagogů zvažuje vedení CBA organizovat od nynějška workshop dvakrát ročně. Další termín připadá na přelom letošního října a listopadu.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj, fotografie: Česká barmanská asociace