Roadrunner slibuje úchvatný příběh
V pátek v New Yorku vstoupil do kin dlouho očekávaný dokumentární film Roadrunner o životě legendárního šéfkuchaře, spisovatele a moderátora Anthonyho Bourdaina (1956-2018).
Jeho režisér Morgan Neville, držitel Oscara i Grammy za svou předchozí tvorbu, může být spokojen - během prvního víkendu se tržby v kinech vyšplhaly k částce, na jakou od začátku koronavirové pandemie žádný jiný dokument nedosáhl. A film se líbil divákům (uživatelé Rotten Tomatoes ho hodnotí 95 procenty) i odborné kritice.
V tuto chvíli se nedá říct, jestli se dílo dostane i do našich kinosálů, ale protože jeho hlavním producentem je společnost HBO, můžeme doufat, že se ho někdy dočkáme na některém z jejích u nás dostupných kanálů. Zatím se aspoň pojďme podívat, co o Roadrunnerovi soudí americký tisk a jak na natáčení vzpomíná režisér.
Příběh začíná v časech, kdy Anthony Bourdain (přáteli přezdívaný "strejda Tony") pracuje v restauraci na Manhattanu a zároveň dokončuje rukopis knihy Kitchen Confidential. Na vzácných záběrech vidíme Bourdaina doma nad klávesnicí notebooku i v kuchyni nad sporákem. Kamera zaznamenala i okamžik, kdy se dozvídá, že se jeho kniha stala bestsellerem.
Název filmu Roadrunner by se dal přeložit jako Běžec. Původně se měl asi vztahovat k Bourdainově mnohovrstevnaté osobnosti a jeho schopnosti plně se věnovat různým oborům lidské činnosti. Když ale režisér zpětně vzpomíná na natáčení, vybavuje si Anthonyho Bourdaina spíše jako introverta a velmi plachého člověka, který se sice dokázal bavit s kýmkoliv a cestovat po celém světě, ale nejraději byl sám a doma.
Film se údajně záměrně vyhýbá okolnostem úmrtí jeho hlavního protagonisty. Ale my je známe - Anthony Bourdain se 8. června 2018 oběsil v pokoji francouzského hotelu během přípravy natáčení dalšího dílu svého televizního pořadu Parts Unknown. A v jejich světle se musíme ptát, jestli Bourdain jako "běžec" spíše neutíkal sám před sebou. Často a bez servítků ostatně mluvil o démonech, které s sebou nese náročná práce v kuchyni i v médiích, o drogách i alkoholu, o své někdejší závislostí na heroinu i počínající agorafobii (strachu z otevřených prostor nebo davů lidí).
Menší poprask se strhl kolem zvukové stopy filmu. Na některých místech totiž zazní komentář čtený hlasem samotného Bourdaina, ačkoliv ten už v době, kdy na filmu probíhaly dokončovací práce, nebyl mezi živými.
Režisér Neville přiznal, že se jedná o tzv. deep fake, tedy že nahrávky s Bourdainovým hlasem byly pro tyto účely vytvořeny počítačově. Údajně byl tento postup důležitý pro autenticitu snímku a filmaři k němu měli souhlas od vdovy po zesnulém šéfkuchaři.
Ottavia Busia, tedy dotyčná vdova a Bourdainova druhá manželka, tuto informaci ale vzápětí popřela a prohlásila, že se jí to velmi dotklo. Její manželství s Bourdainem ovšem bylo delší dobu v troskách a rozvod byl už jen otázkou času, takže se jí tvůrci filmu možná ani na nic ptát nemuseli.
Počkejme si, jestli se z tohoto aspektu filmu ještě vyvine nějaká větší aféra. Recenzenti nicméně uvádějí, že běžný divák ve filmu nepozná rozdíl mezi skutečnými a "umělými" komentáři a že i díky nim snímek působí velmi opravdově a dojemně.
Z režisérových četných interview před premiérou nás zaujaly ještě dva postřehy: Anthony se považoval především za spisovatele, nechtěl být označován za "slavného šéfkuchaře" nebo "televizní celebritu".
A Bourdain nesnášel brunche! Šlo podle něj o "předražené snídaně, při kterých se prodají všechny zbytky".
P.S.: Jestlipak víte, že "strejda Tony" napsal i jednu detektivku? Poslední dostupné výtisky knihy Kost v krku v češtině teď koupíte za zvyhodněnou cenu na gastroholik.cz.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: the Washington Post, the New York Times, Mashed.com, People.com
Fotografie: trailer filmu Roadrunner a Film about Anthony Bourdain, Focus Features https://www.focusfeatures.com/roadrunner