Pssst

gastroholik.cz - je-li gastronomie tvou závislostí

Tak kde je ten Michelin?

Tak kde je ten Michelin?

Zdálo by se, že během coronavirové pandemie a s ní spojených restrikcí ve většině zemí světa nebudou mít inspektoři slavného gastronomického průvodce do čeho píchnout. Ale zdání klame. Michelin funguje dál, jen prochází výraznými změnami.

 

Například postupně upouští od vydávání tradičních tištěných verzí. Třeba Michelin pro evropské severské země teď už najdete jenom na internetu - "vyšel" 13. září a konečně přinesl vytoužené 3 hvězdy kodaňské restauraci noma Reného Redzepiho.

 

Vyhlašování hodnocení Michelina pro severské země

 

Letos se také nedočkáme vydání pro "Main Cities of Europe", tedy důležitá evropská velkoměsta, které dříve zahrnovalo také Prahu nebo Budapešť. Internetový formát umožní vytvořit speciálního průvodce zvlášt pro každý region. Zcela překvapivě se ho ale nejdřív, a to ve čtvrtek 14. řijna, dočkala Moskva!

 

Ve svém prvním díle věnovaném ruské metropoli udělil Michelin hvězdy devíti moskevským restauracím. Hlavní město Ruska se tak stalo prvním v postsovětském prostoru, které má "michelinské restaurace", poznamenal web ruské služby stanice BBC. Celkem se v prvním vydání prestižního průvodce objevilo 69 moskevských podniků.

 

Michelin pro Moskvu

 

Sedm restaurací přitom získalo jednu hvězdu, dva podniky obdržely po dvou hvězdách, nejvyšší možné tříhvězdičkové ohodnocení zatím nemá žádný moskevský šéfkuchař. Jednou hvězdou Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, která stojí za návštěvu, dvě hvězdy dává výtečným podnikům, které stojí za zajížďku, a tři hvězdy obdrží výjimečné kuchyně, které stojí za zvláštní cestu.

 

Ředitel michelinského průvodce Gwendal Poullennec agentuře Ria Novosti už dříve řekl, že rozhodnutí o rozšíření gastronomického průvodce do dalších ruských měst zatím nepadlo.

 

Podle agentury Reuters jde o první ocenění ruských restaurací michelinskými hvězdami v postsovětské éře. Michelin, označovaný za bibli gastronomie a známý přísnými standardy, vydal svého prvního průvodce v roce 1900, hvězdičkový systém zavedl ve 20. letech 20. století, píše Reuters. V Rusku byl podle svého prohlášení aktivní do bolševické revoluce v roce 1917.

 

Dvě moskevské restaurace obdržely každá po dvou hvězdách

 

"Na ruské kulinářské scéně se v posledních třiceti letech objevilo několik nových trendů ztělesňovaných talentovanými šéfkuchaři, kteří se věnují vyzdvihování kvality lokálních produktů jako je vladivostocký krab, borodinský chléb, halibut z Murmansku a smetana - zakysaný krém používaný k přípravě hovězího stroganoff," uvedli v prohlášení autoři michelinského průvodce ještě před slavnostním zveřejněním nového průvodce a oceněných restaurací.

 

Ruská kuchyně projevuje kreativitu a používá tradiční produkty zejména od roku 2014, kdy režim zavedl embargo na dovoz čerstvých evropských produktů, poznamenala agentura AFP. Moskva před sedmi lety zakázala dovoz potravin ze zemí, které předtím zavedly či podpořily protiruské sankce kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krym. AFP zároveň konstatuje, že ruská kuchyně, jíž kulináři dlouho opovrhovali, prošla v posledních letech velkým vývojem, objevila své kořeny a využila vlivy ze všech koutů bývalého Sovětského svazu.

 

Michelin, ilustrační fotografie

 

A co Praha?

Na náš dotaz, kdy se dočkáme nového hodnocení pražských restaurací, nám z centrály Michelina přišla odpověď, že datum zatím ještě nebylo ani stanoveno. Takže zatímco kuchaři třeba v Kalifornii nebo Slovinsku už vědí svoje, nám nezbývá než čekat…

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK, facebook a twitter Michelin

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Snímky obrazovky z facebooku Michelin

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.