Vína z Moravy a z Čech slavila i vloni úspěchy po celém světě
O moravských a českých vínech bylo v roce 2021 na mezinárodních soutěžích opět hodně slyšet. Ačkoliv na uplynulý soutěžní rok dopadla tíha pandemie snad ještě více než na ten předchozí a řada soutěží se vůbec nekonala, nebo byly velmi omezeny, získali naši vinaři v mezinárodní konkurenci úctyhodných 978 medailí. Opět se tak potvrdila vysoká kvalita a stále rostoucí obliba i za hranicemi naší republiky. Účast na soutěžích dlouhodobě finančně podporuje Vinařský fond.
Mezi oceněními se objevily nejen zlaté (359), stříbrné (467) a bronzové (100) medaile, ale také neuvěřitelných 30 velkých zlatých a 9 platinových medailí. Medailové zisky pak korunovalo 13 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality, která buď celkově nebo ve svých kategoriích nenašla konkurenta.
"Je to déle než 15 let, kdy jsme pod heslem Velká vína z malé země představovali skvělá vína z Moravy a Čech občanům České republiky. Bez jakékoli falešné skromnosti mohu říci, že bychom dnes po takovýchto úspěších mohli směle tento slogan použít pro propagaci našich vín ve světě," komentoval další úspěšný rok Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, a dodal: "Moravská a česká vína jsou výjimečná a světová a přispívají k dobrému jménu České republiky. Na rozdíl od úspěchů našich sportovců, počítačových či strojírenských vývojářů ale o našich výsledcích nemusíme jen mluvit a ukazovat je na obrázcích. Můžeme je kdykoli nalít k ochutnání, sami sobě i svým zahraničním přátelům. Všem vinařům za takovou reprezentaci děkuji."
Nejprestižnější soutěže světa jsou pořádány pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) nebo spadají pod hlavičku VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). Zejména na účast na těchto nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, ale i na řadu dalších, dlouhodobě přispívá Vinařský fond. Vedle příspěvku na startovné hradí také náklady na dopravu soutěžních vzorků po celém světě. Účast moravských a českých vín pak organizačně zajištuje Národní vinařské centrum, část soutěží také redakce časopisu SOMMELIER.
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY V ROCE 2021
Šampioni: Hned 3 šampiony, tedy nejlepší vína svých kategorií si odvezli moravští vinaři ze slovenské soutěže Muvina Prešov. Po dvou šampionech pak přinesly soutěže Great American International Wine Competition a Michelangelo International Wine & Spirits Awards. Titul absolutního šampiona soutěže s nejvyšším bodovým hodnocením získalo moravské víno na soutěži Mondial des Pinots ze švýcarského Sierre.
Velké zlaté medaile: Nejvíce velkých zlatých medailí a to hned 16 získali naši vinaři na soutěži Michelangelo International Wine & Spirits Awards v Jižní Africe.
Platinové medaile: Celkem 7 platinových medailí obdržela moravská a česká vína na oblíbené mezinárodní soutěži vín GREAT AMERICAN INTERNATIONAL WINE COMPETITION, pořádané tradičně v New Yorku. Medaile si vysloužila vinařství Štěpán Maňák, KOSÍK, Dvořáček LTM, Žůrek, Znovín Znojmo, Vinofol a Osička.
Nejvíce medailí: Největší úspěch co do počtu zaznamenala moravská a česká vína tradičně ve Vídni, na soutěži AWC Vienna. Odvezla si neuvěřitelných 293 medailí. Včetně Ocenění dobré kvality ("Seal of Approval") tak získali naši vinaři na jedné z největších soutěží vín na světě úctyhodných 401 ocenění. Na této soutěži také dosáhli naši vinaři největšího počtu zlatých medailí a to 75.
Skvělý Tramín: Se svým Tramínem červeným 2017, výběr z cibéb bodovalo v roce 2021 vinařství ZNOVÍN ZNOJMO. Tento sladký Tramín získal např. velkou zlatou medaili na prestižních soutěžích Concours Mondial de Bruxelles a Berliner Wein Trophy, zlatou medaili a opravdu úctyhodných 96 bodů na soutěži Decanter World Wine Awards, další zlatou medaili na Portugal Wine Trophy, ve slovenském Danube Wine Challenge nebo na Vinalies Internationales v Paříži. Šampionem a vítězem kategorie přírodně sladkých vín se pak stal v Maďarsku na soutěži VinAgora.
Úspěšné vinařství: Stejně jako v předešlém roce, tak i loni se mimořádně dařilo moravskému B\V vinařství z Ratíškovic. Kromě několika desítek zlatých a stříbrných medailí z různých soutěžích zaznamenalo vinařství také další významné úspěchy. Ocenění pro nejlepšího enologa získal pan Jiří Toman, hlavní enolog vinařství, a to za nejlepší kolekci a zároveň i nejlépe hodnocené víno České republiky na soutěži Bacchus Madrid. Třetí místo v nejprestižnější kategorii suchých Ryzlinků na soutěži Best of Riesling obdrželo vinařství za Ryzlink rýnský 2015, pozdní sběr. Tramín červený 2018, výběr z hroznů se stal nejlepším suchým Tramínem soutěže Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg a k tomu přidal ještě navrch zlatou medaili. Nejlepším bílým vínem na prestižní mezinárodní soutěží vín Concours Mondial de Bruxelles byl zvolen Ryzlink vlašský 2018 Reserva, pozdní sběr.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: Vinařský fond
Fotografie: ilustrační pod licencí C00