Počty ubytovaných rostou, cizinci ale chybějí
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve skoro 5,5 milionu.
Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ale letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V hromadných zařízeních se letos od začátku dubna do konce června ubytovalo 5,028.288 lidí. Převažovali mezi nimi Češi, kterých bylo 3,1 milionu. Domácí klientela převažovala ve všech regionech s výjimkou Prahy, kde skoro tři čtvrtiny ubytovaných byli cizinci.
Mezi zahraničními návštěvníky v Česku tradičně převažovali Němci, kteří tvořili více než čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných zařízeních. Druhou nejpočetnější skupinou byli Slováci a na třetím místě se umístili hosté z Polska.
"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.
Domácí turisté strávili v hromadných ubytovacích zařízeních o sedm procent nocí více než v odpovídajícím období předcovidového roku 2019. Naproti tomu počet přenocování zahraničních hostů byl ve srovnání se situací před třemi lety o 36 procent nižší.
V porovnání s loňským 2. kvartálem, který byl výrazně poznamenaný covidem a protiepidemickými opatřeními, letos stoupl počet ubytovaných z řad Čechů i cizinců. "Počet domácích návštěvníků se zvýšil více než dvojnásobně a také zahraničních hostů se ubytovalo výrazně více než loni," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.
Z oživení cestovního ruchu v Česku těžily především hotely, ve kterých se ubytovalo sedm z deseti turistů. Hotelový segment zaznamenal zvýšení návštěvnosti na 3,5 milionu příjezdů, což byl meziročně čtyřnásobek. Příjezdy do penzionů představovaly 14 procent celkového objemu návštěvnosti s meziročním navýšením o 143,3 procenta. Začátek turistické sezony v kempech znamenal 270.000 příjezdů, o 59,3 procenta více než loni.
Počet hostů v českých hromadných ubytovacích zařízeních ve vývoji:
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: ČTK
Fotografie: ilustrační pod licencí C00