FOR GASTRO 2022

20let

gastroholik.cz - je-li gastronomie tvou závislostí

Projekt "Česko platí kartou" pokračuje

Projekt "Česko platí kartou" pokračuje

Platební terminál nebo bránu zdarma v projektu Česko platí kartou, který funguje od roku 2020, podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získalo k začátku srpna zhruba 25.500 podnikatelů a samospráv. Možnost požádat si o bezplatné poskytnutí platebního terminálu budou mít živnostníci, firmy, příspěvkové organizace a úřady o dva roky déle. Projekt bude pokračovat do 31. března 2025. MPO to uvedlo na svém webu. V minulosti byl program prodloužen už několikrát.

 

Poskytovatelé k 1. srpnu podle MPO rozdělili 23.606 platebních terminálů a 1872 platebních bran. Šéf úřadu Jozef Síkela (za STAN) projekt považuje za úspěšný. "Je přínosný především pro malé podnikatele, kteří si bezhotovostní systém plateb mohou vyzkoušet a pokud by jim nevyhovoval, tak jej zdarma vrátit," řekl.

 

Platba kartou, ilustrační fotografie

 

Na platební terminál zdarma mají nárok podnikatelé a samosprávy, kteří v posledních 12 měsících nepřijímali karty. Nulové transakční poplatky se vztahují na obrat v platbách kartou do 50.000 korun, nad tuto částku jsou poplatky účtovány podle standardních podmínek poskytovatele terminálu. Poskytovatelé původně terminály nabízeli bezplatně na rok, následně se lhůta v projektu zkrátila na šest měsíců.

 

Platba kartou, ilustrační fotografie

 

Březnová studie společnosti EVO Payments ukázala, že 66 procent Čechů při nákupech dává přednost platbě kartou. Lidé, kteří platí v hotovosti za hlavní důvod nejčastěji uvedli nedostupnost jiné platební metody.

 

Původním cílem programu Česko platí kartou bylo do tří let zvýšit počet terminálů na českém trhu o 30.000. Počet platebních terminálů podle Sdružení pro bankovní karty loni meziročně vzrostl o 17.000 na 293.000. Počet terminálů pro bezkontaktní platby stoupl o 15.000 na 272.000. Počet transakcí platebními kartami u obchodníků se v uplynulém roce ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 335 milionů na 1,9 miliardy korun a objem transakcí vzrostl o 276 miliard korun na 1,2 bilionu korun.

 

Platba kartou, ilustrační fotografie

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: web ceskoplatikartou.cz (foto v záhlaví) + ilustrační fotografie pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.