Královská dieta
Odborníci se shodují, že stravovací návyky nedávno zemřelé královny Alžběty II. (+96) výrazně přispěly k tomu, že se panovnice v plné duševní svěžesti dožila vysokého věku. V čem tedy přesně spočívala její "královská dieta"?
Různí členové personálu Buckinghamského paláce uvádějí, že královna obecně jedla velmi střídmě. Pokud se zrovna nemuselo účastnit státních banketů, které samozřejmě vypadají přesně tak opulentně, jak se dá na královském dvoře očekávat, spokojilo se Její královské Veličenstvo se čtyřmi menšími jídly během dne.
K snídani se podávala miska vloček Kellogg's Special K a sendviče bez kůrky s máslem a domácí marmeládou ze skotských jahod (přesně jako v dojemném klipu s medvídkem Paddingtonem). Nesměl chybět obligátní čaj Earl Grey značky Twinnings (pouze s mlékem, žádný cukr). Na tom všem se prý nic nezměnilo od dob, kdy bylo královně 5 let. Jen čas od času dostala chuť na míchaná vajíčka nebo uzeného lososa.
K obědu si královna dopřávala malé porce bílého masa: grilované kuřecí nebo ryby, k tomu zeleninový salát. Nejraději měla mořský jazyk s cuketou nebo se špenátem.
Následoval pochopitelně čaj o páté a k němu sušenky nebo dort s čokoládovou polevou. Podle různých klepů královna čokoládu vášnivě milovala, ale měla dost sebekázně, aby se jí nepřejídala (kde se to dá pořídit?).
Nu a o večeři se obvykle postaraly rozsáhlé královské pozemky, pole a lesy. Servírovalo se především maso ze zvěřiny, nejčastěji bažantí a srnčí, případně pošírovaný losos, podobně jako k obědu s čerstvou zeleninou. Když královna pravidelně trávila léto na svém skotském zámku Balmoral, kde se nakonec její životní cesta i uzavřela, večeřela prý u televize při sledování svých oblíbených britských seriálů.
Královští kuchaři a kuchařky se museli striktně vyvarovat použití cibule a česneku, Veličenstvo nesnášelo jejich chuť a zápach.
Cela královská rodina, až do příchodu princezny Diany, měla takřka výhradně německé kořeny. Proto se také dodnes v královských palácích slaví např. Vánoce částečně podle středoevropských tradic. Dárky si tedy na královském dvoře rozdávají už na Štědrý den večer, zatímco ve zbytku Spojeného království se "naděluje" až 25. prosince ráno. Ovšem kapra byste na královské sváteční tabuli hledali marně, už i tady se prosadil v místě obvyklý krocan.
A nakonec nápoje. Alžběta II. (samozřejmě kromě čaje) si ráda připila kvalitním šampaňským, ale jejím oblíbeným nápojem byl gin vyráběný přímo pro královskou rodinu ze surovin dodaných z jejích anglických a skotských zahrad. Nikdy ho ovšem nepila přes míru (na rozdíl od svojí matky - také královny, také Alžběty - která neustále působila trochu "oginovaně", ovšem dožila se v plném zdraví 101 let).
Královna měla ráda kombinaci ginu s tonicem nebo francouzským kořeněným vínem Dubonnet. To se dá sehnat i u nás (nejsnáze v e-shopech s kvalitním alkoholem), takže vám nic nebrání vyrobit si královnin oblíbený koktejl doma a připít na její památku. V Británii aktuálně Dubonnet nekoupíte, všechny zásoby byly v posledních dnech vyprodány.
Dubonnet koktejl dle královny
Do šejkru vložíme led, 2 díly Dubonnet Rouge, 1 díl suchého ginu (např. Gordon's), protřepeme. Podáváme v koktejlové sklenici s několika kostkami ledu a plátkem citronu.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: metro.co.uk. wikipedia.org, royal.uk
Fotografie: Ilustrační pod licencí C00