Fairmont Golden Prague

Gastroholik.cz

Dědicové zakladatelů hotelu Adlon opět "utřeli"

Dědicové zakladatelů hotelu Adlon opět "utřeli"

Rodina Adlonových již několik let bojuje o odškodnění za vyvlastnění slavného luxusního hotelu u Braniborské brány. Potomci stavitele hotelu Lorenze Adlona nyní utrpěli další porážku. Berlínský správní soud minulý týden zamítl žalobu dědiců, kteří se domáhali obnovy dřívějšího řízení o zpětném převodu majetku.

 

Felix Adlon, který zastupuje společenství dědiců, oznámil další právní kroky - v případě potřeby až ke Spolkovému ústavnímu soudu. "Naše cesta zde ještě nekončí," řekl po vyhlášení rozsudku.

 

Hotel Adlon © Raimond Spekking, CC BY-SA 4.0

Hotel Adlon

© Raimond Spekking, CC BY-SA 4.0

 

Prapravnuk zakladatele hotelu se, jak Felix Adlon zdůrazňuje, stará především o pověst rodiny Adlonů: "Moji praprarodiče Hedda a Louis Adlonovi nebyli nacisté. Chci obnovit důstojnost svých předků." Sám si uvědomuje, že rodina slavný luxusní hotel už znovu do svého vlastnictví nezíská. Doufá ale v "určitou materiální spravedlnost", čili odškodnění v eurech.

 

Hotel Adlon Kempinski lobby © Avi1111 dr. avishai teicher, CC BY-SA 4.0

Hotel Adlon Kempinski lobby

© Avi1111 dr. avishai teicher, CC BY-SA 4.0

 

Historie

Už původní budova hotelu, otevřená v roce 1907, byla známá pro svůj mimořádný luxus. Adlon byl v meziválečném období jedním z nejznámějších hotelů v Evropě a navštěvovaly ho celebrity jako Louise Brooks, Charlie Chaplin, Herbert Hoover, Josephine Baker a Marlene Dietrich. 

 

Během II. světové války hotel normálně fungoval, dokonce svým hostům nabízel v případě nutnosti pobyt v luxusním leteckém bunkru. I proto jsou někdy tehdejší majitelé obviňováni ze spolupráce s nacisty. Na konci druhé světové války hotel v roce 1945 až na jedno boční křídlo vyhořel, údajně kvůli nedopalku odhozenému sovětským vojákem v hotelové vinotéce. Louis Adlon byl příslušníky Rudé armády krátce zadržen - domnívali se totiž, že jeho titul "generální ředitel" je vysokou vojenskou hodností.

 

Business Room, Hotel Adlon Kempinski © Are Skarstein Kolberg, CC BY-SA 3.0

Business Room, Hotel Adlon Kempinski

© Are Skarstein Kolberg, CC BY-SA 3.0

 

Co z hotelu zbylo, stálo v sovětském sektoru, tedy v pozdějším východním Berlíně. Hotel provozoval stát, ale v roce 1984 byl definitivně zbořen. Název Adlon zůstal pouhou legendou. Dne 23. srpna 1997 byl ale hotel Adlon znovu otevřen, novým investorem a v podstatě jako novostavba. Dnes patří Adlon hotelové skupině Kempinski a v jeho prostorách si opět zvykla pobývat mezinárodní smetánka.

 

Berlín, ples zahraničních dopisovatelů, Hotel Adlon cca. 1930 © Bundesarchiv, Bild 102-18003 / CC-BY-SA 3.0

Berlín, ples zahraničních dopisovatelů, Hotel Adlon cca. 1930

© Bundesarchiv, Bild 102-18003 / CC-BY-SA 3.0

 

Dědictví

Spor o luxusní dům se táhne od 90. let 20. století. Ihned po sjednocení Německa požádala rodina Adlonových o opětovný převod nemovitosti, ale bez úspěchu. Dědicové se s tím nechtěli smířit a v roce 2019 požádali o obnovu řízení s odkazem na nové důkazy. Proto se případem musel zabývat správní soud. Podle jeho názoru však část informací již byla známa nebo byla předložena příliš pozdě. Pro tentokrát tedy mají potomci původních majitelů znovu smůlu.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroje: morgenpost.de, nzz.ch, Wikipedia

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.