Francie: Zákaz jednorázového nádobí ve fast foodech
Řetězce rychlého občerstvení ve Francii procházejí jednou z největších změn ve svých restauracích za poslední desetiletí. Francouzská vláda totiž zakázala používání jednorázových talířů, kelímků a dalšího nádobí pro všechny, kteří jedí nebo pijí na místě.
Řetězce jako McDonald's, Burger King, Starbucks a Subway čelí od 1. ledna revoluci. Ve Francii vstoupilo v platnost nové průkopnické opatření proti plýtvání. Většina podniků rychlého občerstvení dosud využívala ekonomický model založený na vyhazování krabiček, kelímků a obalů, které zákazníci po jídle vyklopí z tácu do koše. Podle nových pravidel musí všechny restaurace s více než 20 místy k sezení - včetně pracovních jídelen, pekárenských řetězců, fastfoodů a sushi - poskytovat zákazníkům, kteří se stravují, opakovaně použitelné, omyvatelné hrnky, talíře, nádobí a příbory.
Zhruba 30 000 provozoven rychlého občerstvení ve Francii vydá ročně 6 miliard jídel, což podle odhadů vyprodukuje 180 000 tun odpadu. Podle ekologických skupin se 55 % z toho týká hostů, kteří se stravují přímo v restauracích.
Ekologické skupiny tlačí na vládu, aby prováděla řádné kontroly, zda restaurace rychlého občerstvení dodržují zákon, a v případě potřeby udělovala pokuty. Mělo by se podle nich také zvážit, jaké alternativy se zavádějí. "Většina restaurací rychlého občerstvení nepřejde na klasické sklo nebo porcelán, které se dlouho opotřebovávají a vydrží roky, ale zvolí tvrdý plast a my máme obavy o jeho trvanlivost - vydrží stovky umytí, nebo bude vyhozen už po několika málo umytích? V tomto ohledu budeme ostražití," uvedla mluvčí ekologů.
Zákon se týká pouze nádobí, které používají zákazníci sedící v restauracích. Každý, kdo si objedná jídlo s sebou, například u McDonald's, bude i nadále dostávat jednorázové obaly. Ekologické skupiny však doufají, že by se v budoucnu mohly změnit i jednorázové obaly na jídlo s sebou, například tak, že by zákazníci nechávali zálohu za opakovaně použitelné obaly a vraceli je.
Nový zákon znamená, že hamburgery a sendviče k jídlu již nemohou být podávány v krabičce, ale mohou být i nadále baleny do papíru. Všechna ostatní jídla - včetně hranolků, nuget, pizzy, zmrzliny nebo dortů - musí být podávána na opakovaně použitelném nádobí. Nápoje potom v opakovaně použitelných kelímcích, umytých při 60 °C jako v tradičních restauracích.
Několik prodejen McDonald's nedávno zavedlo opakovaně použitelné plastové nádoby na hranolky, jejichž tvar přesně odpovídá tradičním červeným jednorázovým obalům společnosti. Společnost Burger King vyzkoušela opakovaně použitelné misky a kelímky s logem společnosti.
Problémem mnoha restaurací rychlého občerstvení bylo najít prostor pro umístění myčky nádobí na mytí kelímků a talířů, a také rozmístění personálu, který hlídá, aby zákazníci nádobí nevyhazovali nebo si je neodnášeli domů. Někteří mladí zákazníci uvedli, že se obávají, že opakovaně použitelné kelímky nebudou čisté, a raději si jídlo nechávají připravit s sebou.
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: The Guardian, BBC
Fotografie: lustrační pod licencí C00