Stanovisko AHR k vládním plánům na změny v DPH
Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) se vyjádřila k zatím zveřejněným úvahám vlády ke změně struktury DPH. Současná vládní koalice před parlamentními volbami deklarovala voličům, že nebude zvyšovat daně a tento slib byl opakovaně veřejně zopakován. Jakékoliv zvýšení DPH se logicky už ze své povahy přímo promítne do cen konečných spotřebitelů.
Úvaha o změně struktury DPH je podle AHR ČR celkem logická, pokud povede k zjednodušení současného systému a zároveň pokud nebude představovat dramatické zvýšení cen pro jednotlivé komodity a služby. Pro zákazníky by to znamenalo v době vysoké inflace další zdražení konečných cen. Pro podnikatele ve službách cestovního ruchu by tento krok znamenal další snížení jejich konkurenceschopnosti, díky zvýšení konečné ceny spotřebitelům. A to v situaci, kdy se cestovní ruch ještě nestačil vzpamatovat z propadů způsobených omezením provozu v době pandemie, čelí nárůstu cen energií a veškerých vstupů.
Logickým krokem by tedy bylo, při zrušení super snížené sazby DPH, převedení položek do nové snížené sazby. Při přesunu do základní (tedy nejvyšší) sazby, by nárůst DPH o 11 %, mohl být "posledním hřebíkem do rakve podnikatelů," tedy v některých případech i důvodem k ukončení podnikání.
Faktem je, že ubytovací služby byly vždy ve snížené sazbě DPH. Byli bychom tak prakticky jedinou členskou zemí EU, která by aplikovala základní sazbu na ubytování. Výjimkou je pouze Dánsko, které sníženou sazbu vůbec nemá zavedenou. Přitom i v případě snížené sazby za ubytování máme už za současné situace nominálně jednu z nejvyšších sazeb DPH za ubytovací služby. Vyšší má pouze Chorvatsko (13 %), Řecko (13 %) Lotyšsko (12 %) a Švédsko (12 %) a zmíněné Dánsko, které jako jediné ze zemí EU aplikuje základní sazbu 25 %.
Co se týká DPH za pokrmy v restauracích, pak z členských zemí EU aplikuje základní, tedy nejvyšší sazbu DPH, pouze pět členských zemí EU. Konkrétně Estonsko (20 %), Lotyšsko (21 %), Malta (18 %), Slovensko (20 %) a opět Dánsko (25 %).
Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu uvedl: "Úloha cestovního ruchu při vytváření zaměstnanosti a rozvíjení drobného podnikání je často při formulaci a implementaci legislativy podceňována a podhodnocována. To se týká také formování daňových systémů. Pokud jsme součástí Evropské Unie, pak bychom se měli snažit o sladění podmínek také v této oblasti a nevystavovat podnikatele v našich službách dalšímu ekonomickému šoku. Chápeme záměr vlády na zjednodušení struktury DPH a přesun do jedné snížené sazby, ale přesun do základní sazby u jakékoliv služby, která byla dosud v nejnižší snížené sazbě, by znamenal nárůst o minimálně 11 %. To vše za situace, kdy máme nejvyšší odvody za zaměstnance a v současné době také jednu z nejvyšších inflací v EU, by bylo pro mnohé podnikatele likvidační. Neměli bychom být ostrůvkem v EU s nejvyšší daňovou zátěží podnikatelů, ale naopak se snažit zůstat konkurenceschopní na evropském trhu."
Redakce GastroJobs.cz
Zdroj: AHR ČR
Fotografie: lustrační pod licencí C00, AHR ČR